ALJMAŠ - Uz ovogodišnje obilježavanje 25. obljetnice povratka Aljmašana na srušena ognjišta i slavlje mise uz ostatke porušene crkve, održana je komemoracija uz spomen-obilježje žrtvama Domovinskog rata u Aljmašu na obali Dunava gdje je molitvu predmolio župnik i upravitelj aljmaškog Svetišta Tomislav Ćurić, koji je predvodio i večernje euharistijsko slavlje.
Nakon mise u župnoj crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije procesija vjernika krenula je prema nekadašnjem vojnom bunkeru pod aljmaškom Kalvarijom gdje je Markić otvorio Memorijalni centar, novouređeni galerijsko-zavičajno-duhovni prostor.
Sedmerostruka povezanost događaja 1. kolovoza tijekom desetljeća do danas otvorena je odavanjem počasti poginulima uz dunavsku obalu gdje su uz korpus spomen-obilježja (raspelo podno kojeg je šlep, ploča s 13 imenima aljmaških stradalnika i pokrajnji oltarić) vijence položila izaslanstva Općine Erdut, MO Aljmaš, DVD-a Aljmaš i osječko-baranjske Zajednice povratnika. Nazočnima, među kojima su uz mještane Aljmaša i sela erdutske općine bili i osječki vjernici te svećenici Markić i Vulić, zahvalio je za molitveno zajedništvo i polaganje vijenaca vlč. Ćurić te uz biblijski poticaj Isusovih riječi: „Ja sam put, istina i život“ (Iv 14, 6), predmolio molitvu za pokojne.
„1. kolovoza 1991. je dan kada ste vi, mještani Aljmaša protjerani i spas pronašli u šlepu za rasute terete koji vas je kao prognanike prevezao do Osijeka. Kažu da slika govori više od tisuću riječi i ovu vam sliku pokazujem jer ono što čovjek može proživjeti u svojemu srcu sadržan je ovom prizoru. Ovo nije slika, nije samo plakat, nego dokument o događaju patnje i muke, tuge i očaja koje ste doživjeli kada ste napuštali svoju crkvu, svoje zemljište, svoje ognjište, svoj dom, svoja mjesta! Bogu hvala, da ste to preživjeli i da ste to u svom srcu, u svojoj duhovnosti i svojoj pobožnosti nadvladali! Dokument ostaje kao trajna memorija u srcu i u sjećanju, to ne zbog toga da bismo gajili nekakvu mržnju, nego da naučimo da se: mržnjom, osvetom, ratom, pokvarenošću, pljačkom, zlom… ne rješava ništa. To sve je đavolsko, sve prokleto i toga se treba čuvati i treba sačuvati mir“, poručio je vlč. Ćurić.
Nadalje je podsjetio da je 1. kolovoza 1998. bio dan povratka mještana na opustošeno selo i opljačkane kuće, a Gospa se vratila na ruševine svoje crkve i svoga svetišta. Kao što je 1991. bila bol, tuga i neizvjesnost, tako je 1998. prevladao ponos, ushićenje i radost – dodao je.
Na kraju mise, župnik Ćurić je najavio blagoslov i otvorenje novog Memorijalnog centra uređenog u vojnom bunkeru. Misno zajedništvo završilo je blagoslovom i himnom Gospi Aljmaškoj.
IKA/M.K.




Biskup Kovač predvodio misu zadušnicu za žrtve iz jame Jazovke
JAZOVKA - Biskup Kovač propovijed je započeo opisnom slikom nastanka jame: „Kap po kap, voda je strpljivo oblikovala kamen, otvarala dubinu, stvarala prostor skriven ljudskom oku.“ Među ostalim je upitao je li jama „mogla slutiti da se gotovo sve na ovome svijetu može...